Зміст статті𒊹
Навіть після різкого падіння обсягів ринку в 2023 році, невзаємозамінні токени (NFT) продовжують залишатися волатильним фінтех-інструментом — від цифрового мистецтва, яке принесло художникам, колекціонерам і ентузіастам мільйони доларів, до цілих галузей, які вивчають переваги інтеграції NFT. І яка б думка не була у вас про NFT, важко применшити значення цього експерименту зі зміни концепції власності в наш цифровий час.
Якщо сьогодні подивитися на NFT-сектор порівняно з 2021-м, він може здатися вимерлим, сфокусованим на золотому відсотку колекцій від тих, хто став багатим і знаменитим ще до «буму». Знайти яскраві заголовки, що повторюють один за одним ті самі висновки нескладно. Але незважаючи на настрої, ринок продовжує розвиток.
Для тих, хто досі вбачає в NFT можливість, головним питанням на початку шляху зобов’язані стати: «як почати, куди викласти свою роботу, щоб її помітили?»
Швидка відповідь: не туди звідки пішли люди ще у 2023. Розгорнуту відповідь дасть ця стаття, в якій виділено п’ять найперспективніших маркетплейсів 2025 року.
Правила селекції: на які чинники важливо звернути увагу
Порівнюючи відвідуваність, обсяги первинного і вторинного ринку, активність трейдерів і творців контенту, знайти хорошу відповідь не вийде. Ключовими факторами для власної відповіді будуть:
- Намір.
- Залученість у спільноту.
- Маркетинг та аутріч.
- Тренди та тенденції.
- Динаміка платформи.
Такі сервіси, як Foundation продовжують залишатися популярними у спільноті, але колекціонери неохоче купують роботи новачків. За кілька років у них з’явився усталений пул авторів, перевірених часом, а значить такі біржі ми також не беремо до уваги.
5. Zora
Zora — один з яскравих прикладів сучасних трендів NFT-спільноти. Швидкі, прості та головне дешеві транзакції в мережі Base за «ефір». Платформа розроблена як соціальна мережа, що дає змогу звичайному користувачеві стати автором контенту за кілька натискань за допомогою інструменту Creator Toolkit.
- Можна випускати як унікальні NFT, так і «open edition». Сам формат — чудовий спосіб відпочити від звичних соціальних мереж, попутно монетизувати те, що і ви без того викладаєте в соціальні мережі.
- Zora чудово підійде для першої спроби без серйозних намірів.
- Бонус: Warpcast, аналог X для тих, хто віддає перевагу не тільки зображенням.
4. Verse
Verse пропонує своїм користувачам чистий, простий інтерфейс з акцентом на якість робіт. Такий підхід пов’язаний із творцями: Verse — проєкт одного з колишніх кураторів Tate, що давно співпрацює з відомими художниками.
- На Verse були продані роботи «Fidenza» Тайлера Гоббса і «Ringers» Дмитра Черняка. Завдяки їхньому успіху на платформі вітається генеративний арт, і цей варіант чудово підійде програмістам і ентузіастам.
- Verse — важливий маркетплейс в історії NFT, що залишився актуальним досі. Для колекціонерів це спрощений пошук видатних робіт з мінімальними технічними складнощами. Це, мабуть, один із найкоротших шляхів через NFT у велику арт-спільноту, на якому складно щось втратити: комісія Verse Works лише 2,5%.
3. Magic Eden
Magic Eden сьогодні другий найбільший NFT-маркетплейс. Спочатку створений на блокчейні Solana, зараз він підтримує також Bitcoin, Ethereum, Polygon і Base.
У платформи є вкрай корисні для новачків інструменти:
- Агрегатор дає змогу порівнювати пропозиції на інших NFT-майданчиках, допомагаючи вибудувати грамотну цінову політику.
- Launchpad для підтримки творців контенту, проєкти під кураторством самої платформи для найкращих із найкращих.
- Зворотний зв’язок у вигляді системи винагород: за купівлю, лістинг, оффери і використання нативного гаманця ME користувачі отримують «діаманти», які можуть витратити на платформі.
Завдяки цим речам на Magic Eden досі зберігається висока активність. Майданчик може стати місцем для чудового старту завдяки охопленню кількох блокчейнів і низьким комісіям. Він простий у роботі, а його гнучкість і доступність дають широкі можливості для художників, колекціонерів та інвесторів.
Зворотним боком майданчика, що відносно зберіг популярність, може стати усталене співтовариство і загальна насиченість роботами. На Magic Eden велика аудиторія і привернути її увагу без підготовчої роботи буде складно.
2. Objkt
OBJKT — це NFT-маркетплейс на блокчейні Tezos, створений для художників, музикантів та інших творців цифрового контенту. З моменту запуску в 2021, Objkt став популярним місцем у колекціонерів і авторів із різних галузей завдяки екстремально низьким комісіям і активній спільноті.
- Мінт у мережі Tezos коштує центи.
- На Objkt немає фавора певного типу контенту (AI, фотографія, генарт тощо), а комісія становить 2,5% з продажів. У наявності всі необхідні інструменти як для колекціонерів, так і для творців. Англійські та голландські аукціони, наприклад, дадуть змогу розібратися з одним із найскладніших питань на початку роботи з NFT — правильне ціноутворення.
- Objkt не найзручніший маркетплейс, але через згуртовану і міцну спільноту досі залишився популярною точкою входу у світ NFT.
1. Rodeo
Rodeo — головний майданчик сучасних NFT-трендів, потенційна «the next big thing», розроблена засновниками популярного маркетплейса Foundation.
- Це схожа на Instagram соціальна мережа на основі Farcaster орієнтована на створення і колекціонування NFT.
- У майданчика є низка унікальних правил. Будь-хто може в два тапи створити NFT на блокчейні (ETH), після чого воно буде доступне для мінта всім охочим наступні 24 години. Усі тут рівні — NFT коштують близько 30 центів і мають необмежену кількість «едишенів» для колекціонерів. Після 24 годин процес мінта завершується.
Rodeo один з найпопулярніших проєктів на основі Farcaster, елементарний у використанні й дає змогу заробити не тільки на NFT, а й на рефералах. У 2025 на даний момент немає кращої вхідної точки, ніж через актуальні тренди NFT.
А де OpenSea? Або чому варто триматися від нього подалі
OpenSea продовжує залишатися найбільшим і найпомітнішим NFT-маркетплейсом. Наразі він переживає не найкращі часи, що пов’язані вони не тільки із загальним падінням популярності NFT. Важливо пам’ятати, що OpenSea це ще й агрегатор, який відображає колекції інших майданчиків, як-от Manifold, Foundation, SuperRare тощо, включаючи їх у свої обсяги. Більшість списків ставить OpenSea на перше місце якраз через статистику і нескінченний повтор за іншими не озираючись на календар.
- Одна з основних проблем OpenSea — перенасиченість. Контракт OpenSea зараз — це і музей, і кладовище, зліпок 2021 року, коли будь-яка лоу-еффорт PFP-колекція могла принести творцям великі гроші.
- NFT-майданчики тих років наслідували великі аукціонні доми та інтернет-магазини, зараз же NFT-як-продукт прагне асимілюватися з уже звичними для широкої аудиторії соціальними мережами, як-от Instagram і Twitter.
Співвідношення активності та витрат на комісії тут — це початок вашого шляху проб і помилок, пошуку власного кола колекціонерів, які зацікавляться вашою роботою. На це потрібен час, а для всього, що вимагає будь-яких витрат, слід мінімізувати можливі ризики — вибрати низькі комісії, підібрати відповідний блокчейн з високою швидкістю транзакцій.
Але навіть за великого обсягу вкладеної праці на великих і старих майданчиках є високий шанс залишитися непоміченим. І навіть вторинний ринок — одна з основних для успіху новачка метрик, що показує інтерес живих колекціонерів до роботи, — часто активний тільки для перевірених часом «блю-чипів» і відомих авторів.
Правильний вибір майданчика — ключовий момент, але сам по собі він не гарантує успіх. Такі фактори, як маркетинг, якість і оригінальність роботи, а також розуміння своєї цільової аудиторії впливатимуть на успіх новачка набагато сильніше.
Що більша підготовча робота була проведена до моменту натискання кнопки «MINT», то вищою буде цінність кінцевого продукту. І ті, хто поєднує інновації з постійністю стратегії, матимуть більше шансів на успіх.