З розвитком нейромереж і чат-ботів такі платформи, як ChatGPT, стали важливими інструментами в найрізноманітніших сферах — від бізнесу до повсякденних завдань. Так за минулий 2024 рік понад 80% творців контенту використовували AI-асистентів. У 2025 році не користуватися перевагами, які дає інтеграція AI в бізнес, означає відставати від конкурентів або, як мінімум, бути менш ефективним.
За останній рік мовні моделі сильно розширили свої можливості. Разом зі зростанням попиту на них зросла і пропозиція. І хоч ChatGPT, як і раніше, є найпопулярнішою платформою, що займає більше половини ринку мовних моделей, щомісяця з’являються нові, спеціалізовані та більш доступні рішення.
У цій статті порівняємо десять найкращих альтернатив ChatGPT, оцінимо їхній функціонал і зручність. Але для початку визначимо критерії вибору хорошого AI-помічника.
- У рамках цього топу ми сконцентрувалися на основній функції ChatGPT — генерації тексту різними мовами. Бо серед аналогів найвідомішої нейромережі тільки лінгвістичні моделі здатні розуміти, перекладати, створювати і вести діалог з користувачем людською мовою у формі бесіди.
- Починаючи з моделі GPT-4 можна генерувати зображення прямо всередині браузера. Є у цього методу очевидні мінуси: порівняно зі спеціальними моделями, тією ж DALL-E від OpenAI, вбудований генератор “текст-в-зображення” програє за всіма ключовими функціями. У ньому відсутня можливість будь-якого налаштування генерації крім текстового запиту, а також зміна вже готового результату. У зв’язку з цим, одним із параметрів також стане генерація картинок.
10. DeepL — один із найкращих перекладачів із вбудованим генератором
DeepL — це простий, зручний і гнучкий перекладач, корисний для роботи в Європі.
- Що вміє: AI-посилений перекладач із гнучким налаштуванням результатів перекладу; вбудований генератор тексту з простою системою налаштувань.
- Переваги: DeepL один із найточніших онлайн-перекладачів на ринку: розуміє контекст і дає можливість вибору додаткових варіантів.
- Недоліки: невелика кількість мов, безкоштовний пакет обмежений кількістю запитів і обсягом перекладених за раз символів (1 500с).
- Для чого підійде ідеально: вбудований текстовий генератор чудово підійде для генерації простих і формальних відповідей у бізнес-листуванні; особливо актуально для мешканців європейських країн — переклад мовами Азії значно слабкіший і підійде тільки для особистих чатів у соціальних мережах.
9. AnonChatGPT і ChatPDF — спеціальний ChatGPT
AnonChatGPT і ChatPDF — прямі аналоги GPT, на базі його раннього функціоналу.
- Що вміє: AnonChatGPT — ретранслятор, який передає ваші промпти без прив’язки акаунта до сервісу OpenAI. ChatPDF аналізує PDF-файли.
- Переваги: AnonChatGPT — анонімність, відсутність персоналізації даних; ChatPDF – швидкий аналіз PDF-документів.
- Недоліки: AnonChatGPT — ретранслятор, він підтримує тільки один діалог за раз; ChatPDF підтримує розмір PDF-файлів до 32 мегабайт і всього два документи на день, немає підтримки DOCX.
- Для чого підійде ідеально: якщо у ваших запитах багато особистої інформації і ви серйозно сприйняли витік даних Meta AI, AnonChatGPT може допомогти зберегти нерви. ChatPDF чудово підійде для дослідницьких робіт або швидкого аналізу PDF-файлів.
8. Character AI — брейншторм для креативників
Character AI став популярним завдяки можливості спілкуватися з персонажами: відомими існуючими особистостями або вигаданими. Однак його сфера застосування виходить далеко за рамки простих розваг.
- Що вміє: чат-бот платформа.
- Переваги: вбудований генератор тексту-в-мовлення, можливість створювати своїх персонажів, які пам’ятатимуть історію діалогу.
- Недоліки: під час великих навантажень на сервіс безплатні акаунти не мають доступу до чату; прискорений час відгуку і додаткові функції вимагають платної підписки.
- Для чого підійде ідеально: чудовий інструмент брейншторму, пошуку натхнення і “занурення” у сферу, що вивчається, за допомогою спеціалізованого чат-бота.
7. Poe — безліч моделей в одному місці
Платформа Poe схожа на Character AI. Ключовою відмінністю є вибір мовних моделей, на яких побудовані боти.
- Що вміє: чат-бот платформа.
- Переваги: доступно понад 100 різних LLM (великих мовних моделей), включно з GPT-4o, Claude 3.5 Sonnet і LLama 3.1.
- Недоліки: моделі GPT-4o і Claude 3.5 Sonnet працюють в обмеженому режимі і потребують підписки.
- Для чого підійде ідеально: Poe — чудове рішення для тесту і порівняння як працюють різні мовні моделі. Навчені на різних дата-сетах, вони дають різні результати, а значить масу варіантів вирішення вашого завдання.
6. YouChat — просте рішення для кожного дня
YouChat оптимізований для спілкування та швидких відповідей на запитання. Простий у використанні та добре інтегрований у популярні браузери.
- Що вміє: генерація тексту, зображень і графіків на основі текстових документів; пошук інформації в реальному часі.
- Переваги: дає змогу отримати переваги різних мовних моделей в одному вікні; бізнес-підписка з інтеграцією у ваші робочі процеси.
- Недоліки: мала кількість функцій порівняно з GPT-4, представлені мовні моделі по-різному справляються із запитами і не завжди добре.
- Для чого підійде ідеально: хороший вибір для повсякденних завдань: інтернет-пошук і збір інформації в реальному часі; зручне рішення щодо впровадження AI-інструментарію “під ключ” у ваші бізнес-процеси.
5. Perplexity AI — швидкий пошук інформації, включно з відео
Perplexity AI — це альтернатива ChatGPT, яка поєднує в собі функції ШІ та пошукової системи, використовуючи моделі GPT-4 і Claude 3.
- Особливості: відмінно справляється з пошуком свіжої інформації та може посилатися на джерела, включно з Reddit і YouTube.
- Переваги: висока точність, можливість роботи з новими даними, просунута система цитування.
- Недоліки: безплатна версія має обмеження, GPT-4 доступний тільки за передплатою, слабкі функції чат-бота.
- Для чого підійде ідеально: заміна пошукового рядка з можливістю аналізу вебсторінок і відео на YouTube.
4. Google Gemini — рядок пошуку Google зі зворотним зв’язком
Google Gemini — нова назва Bard AI, пряма відповідь Google на популярність ChatGPT. Попри великий обсяг отриманої критики, ключовою перевагою сервісу є його інтеграція в екосистему Google.
- Що вміє: генерація тексту, функція чат-бота, пошук інформації в реальному часі.
- Переваги: тісна інтеграція з іншими сервісами Google; розширена версія (за передплатою) вміє працювати всередині сервісів Google Workspace.
- Недоліки: мале число функцій порівняно з GPT4, мовна модель не завжди справляється зі складними інструкціями та неоднозначними запитами.
- Для чого підійде ідеально: Gemini — це розширений рядок пошуку Google, при підключенні підписки працює як поштовий асистент. Якщо ваші робочі процеси зав’язані на сервісах Google – це рішення для вас.
3. Microsoft Copilot — рядок пошуку Bing зі зворотним зв’язком
Microsoft Copilot, раніше відомий як Bing AI Chat, поєднує в собі технології OpenAI GPT-4 і власні розробки Microsoft. Це другий за популярністю AI-асистент на ринку.
- Особливості: використовує GPT-4 і технології Microsoft.
- Переваги: інтеграція з продуктами Microsoft, безплатний доступ до розширеної версії GPT-4, пошук інформації в реальному часі.
- Недоліки: не завжди стабільна робота і швидкий час відгуку.
- Для чого підійде ідеально: якщо ваші робочі процеси зав’язані на сервісах Microsoft — це рішення для вас.
2. Claude AI
Claude AI розроблена за підтримки Google і Amazon як прямий конкурент GPT.
Серед усіх аналогів — один із найсильніших. Claude Sonnet особливо виділяється в завданнях, пов’язаних із креативним письмом і опрацюванням складних запитань.
- Особливості: суворі заходи безпеки, збільшений контекст, сучасна база знань, відмінна креативна обробка тексту.
- Переваги: генерація тексту за складними інструкціями, безпека і прозорі умови використання особистої інформації, Claude 3.5 Sonnet одна з найкращих мовних моделей на ринку.
- Недоліки: не має можливості пошуку інформації в реальному часі — працює на основі обробленої бази даних. Має ліміт на надсилання повідомлень безплатними акаунтами.
- Для чого підійде ідеально: Поглиблена робота з текстами великих обсягів, синтез і аналіз, розширене розуміння контексту всередині діалогу.
1. Writesonic — спеціалізовані інструменти на основі ChatGPT
Chatsonic від компанії Writesonic заявлений розробниками як найкраща альтернатива ChatGPT для створення контенту. Сьогодні це один з найбільш популярних конкурентів ChatGPT, заявлений, як “доопрацювання” технологій OpenAI.
- Особливості: спеціальна платформа для письменників і маркетологів.
- Переваги: дає змогу шукати інформацію в реальному часі, робити виноски, перевіряти плагіат, працювати з документами на сторонніх сервісах.
- Недоліки: побічний продукт, як наслідок має ліміти моделей GPT, включно з оновленнями із запізненням. Обмеження для безкоштовних акаунтів.
- Для чого підійде ідеально: SEO-перевірки та оптимізація; генерація тексту з перевіркою фактів і плагіату “на льоту”. Інструмент особливо корисний для створення контенту, який вимагає актуальних перевірених даних, наприклад, новинних статей або оглядів поточних подій.
Майбутнє за інструментами штучного інтелекту, які адаптуються під конкретні завдання користувачів. Навіть зараз уже є сотні моделей на будь-який смак, але зі зростанням запиту зростає і кількість пропозицій — у 2025 році ринок запропонує ще більше різноманітних рішень, які зможуть задовольнити запити найвимогливіших користувачів. Від тексту до зображень і відео.
Нам же залишається тільки вибрати відповідний інструмент і… написати своє запитання.