Зміст статті𒊹
Старі питання не втрачають своєї актуальності. З кожним новим бичачим циклом Bitcoin та інші активи показує стрімке зростання курсів. А разом з тим на ринок у великій кількості заходять новачки, а досвідчені гравці актуалізують свої знання після довгої “криптозими“. Так відбувається і в усьому світі, і в Україні, де цифрові активи завоювали неабияку популярність — кілька років поспіль країна входить до ТОП-5 за рівнем прийняття.
Вибір безпечного і зручного криптогаманця залишається кроком #1 для кожного новачка. Це наріжний камінь будь-яких операцій: управління, зберігання, захисту і торгівлі своїми активами. У цій статті розповімо про види криптогаманців і найкращі з них на сьогодні.
Правила вибору криптовалютного гаманця
Ґрунтуючись на індивідуальних потребах, як-от частота використання, рівень захисту та сумісність із потрібними криптовалютами, загальними ключовими моментами залишаються:
- Безпека. Хорошому гаманцю необхідне надійне криптографічне шифрування, за можливості — 2FA, резервне копіювання та інші методи.
- Підтримувані криптовалюти. Як правило, чим більше активів, тим краще. Однак увагу варто приділити сервісам з підтримкою перевірених валют і фіата.
- Зручність використання. Зрозумілий інтерфейс і глибока інтеграція з web3.
- Ринкова репутація компанії-розробника і хороші відгуки користувачів.
- Оптимальні комісійні збори, вигідні умови для обміну та переказів.
- Додаткові можливості. Доступ до DeFi-додатків, сумісність із пристроями, інструменти аналітики, P2P-торгівля, випуск криптокарти.
Ґрунтуючись на цих параметрах, можна узгодити вибір криптогаманця зі своїми цілями. Однак почати варто з вибору категорії — холодний чи гарячий криптогаманець?
Холодні гаманці
Холодні гаманці — це безпечні офлайн-сховища, які підключаються до мережі тільки в момент роботи. Вони ідеально підходять для довгострокових інвестицій, оскільки мінімізують будь-які кіберзагрози. Але вони менш зручні для частих транзакцій, торгів та іншої діяльності, оскільки вимагають окремого підключення. Найкращі варіанти у 2025:
Trezor Model T
Апаратний Model T, дотепно названий на честь першого автомобіля мільйонника, це передовий флагманський холодний гаманець. Його незаперечна перевага — програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом. Зовні він виглядає як невеликий пластиковий пристрій із сенсорним екраном і роз’ємом USB Type-C.
Плюси:
- Забезпечує надійну безпеку завдяки програмному забезпеченню з відкритим вихідним кодом і 256-бітному AES стандарту шифрування.
- Рев’ю транзакції та функція hold-to-sign перед відправленням.
- Підтримує понад 1 600 активів.
Мінуси:
- Підтримка малої кількості блокчейнів.
- Для додаткових функцій потрібне додаткове програмне забезпечення (Trezor Bridge).
Ledger Nano X
Ledger Nano X це найпопулярніший і найвідоміший з холодних гаманців. Він призначений для тривалого зберігання криптовалют та інших цифрових активів — для цього в самого пристрою є захищений чип для зберігання приватних ключів в автономному режимі.
Ledger — найвпізнаваніший бренд серед апаратних криптогаманців, у його екосистемі присутні і мобільні, і десктопні додатки (Ledger Live), які працюють у поєднанні один з одним, дають змогу виконувати транзакції та відстежувати PNL криптопортфеля.
Плюси:
- Забезпечує найвищий рівень безпеки, включно із захищеним чипом, сертифікованим за стандартом EAL6+.
- Підтримує понад 5500 криптовалют, включно з NFT.
- Підтримка Bluetooth для зручної роботи з мобільними пристроями.
Мінуси:
- Хоча сам пристрій захищений, Ledger неодноразово опинявся в центрі скандалів, пов’язаних із безпекою.
- Програмне забезпечення із закритим вихідним кодом.
Гарячі гаманці
Гарячі гаманці тримають постійне підключення до інтернету, що чудово підходить для повсякденного використання і трейдингу. У зв’язку з цим їх зручною використовувати для щоденної роботи або отримання доходів зі стейкінгу, однак на них не рекомендується зберігати значні суми в довгостроковій перспективі. Багато в чому їхня безпека залежить не тільки від особистих способів захисту, а й від захисту пристрою (смартфона, ПК).
Trust Wallet
Trust Wallet — це гаманець придбаний Binance у 2018 році. Завдяки цьому він має тісну інтеграцію з найбільшою криптобіржею. Цей гаманець чудово підходить як заміна внутрішнім гаманцям Binance, оскільки приватні ключі перебувають під повним контролем користувача. Простота роботи також робить його популярним варіантом серед новачків.
Плюси:
- Підтримує широкий вибір криптовалют і блокчейн-мереж, зберігання NFT.
- Дозволяє здійснювати свап, стейкінг і купівлю криптовалюти всередині гаманця.
- Некастодіальний гаманець.
- Є інтеграція dApps (web3-додатки).
Мінуси:
- Призначений насамперед для користувачів екосистеми Binance.
- Відсутність 2FA.
MetaMask та Phantom
Важливо: значний сплеск популярності мемкоїнів на блокчейнах Solana та Ethereum привів у криптовалюту багато нових людей. Такі платформи, як Pump.fun, сприяли підняттю обсягу торгів на децентралізованих біржах (DEX) Solana: у листопаді 2024 року він перевищив 124 мільярди доларів. Ще одним приводом для активної діяльності стали проривні L2-рішення, як, наприклад, гучний рестейкінг у блокчейнах PoS.
Усе це привернуло масу інвесторів і розробників і призвело до зростання популярності цих мереж, а тому необхідно згадати головні/найкращі криптогаманці для роботи з ними.
MetaMask
Для монет на базі ефіру MetaMask найпопулярніше рішення. Сьогодні цей гаманець доступний як розширення для браузера та у форматі мобільного додатка, і хоча він є некастодіальним, все ж таки потребує підвищеної обережності, адже стає частою ціллю фішингових і шахрайських атак через своє широке розповсюдження.
Плюси:
- Популярність, завдяки сумісності з токенами Ethereum і ERC-20.
- Легка інтеграція з децентралізованими додатками (dApps).
- Дозволяє здійснювати покупки безпосередньо за допомогою платежів по карті або PayPal.
Мінуси:
- Обмежений активами на базі Ethereum.
Phantom
Phantom — це програмний некастодіальний криптовалютний гаманець для Solana. Він і пропонує простий користувацький досвід і безшовний доступ до всіх Solana-сервісів, включно з DeFi і NFT. Однак, як і MetaMask, це програмний гаманець, вразливий для атак.
Плюси:
- Резервне копіювання seed-фраз, таймери автоматичного блокування, попереднє рев’ю транзакцій та інші розширені функції безпеки.
- Крім Solana також підтримує Ethereum, Bitcoin та інші мережі.
- Дозволяє переводити монети між блокчейнами, свапати фіатні гроші в криптовалюти, дає можливості стейкінгу SOL і ETH.
Мінуси:
- Орієнтованість на одному блокчейні — незважаючи на підтримку інших блокчейнів, основний розвиток Phantom і оптимізація, як і раніше, зосереджені навколо Solana.
1. Trustee Plus
Trustee Plus — це гарячий гаманець з інтегрованою фінансовою платформою. Він був запущений тільки у 2022 році і швидко завоював популярність на місцевому та європейському ринках. Це кастодіальне рішення для управління і зберігання цифровими активами, зокрема фіатними, однак має високий рівень захисту завдяки шифруванню ключів і особистих даних на основі ваших же PIN і біометрії + 2FA і номер телефону.
Наразі це найзручніше рішення для українців, а тому посідає 1 місце.
Крім простоти використання, Trustee Plus пропонує вигідні умови для операцій: відсутність комісій під час обміну стейблкоїнів, 0% комісії під час переказів усередині сервісу за номером телефону. Низькі комісії на P2P-транзакції, конвертацію криптовалюти у фіат ще більше підвищують привабливість цього сервісу на тлі конкурентів.
Плюси:
- Вигідні умови для всіх транзакцій, включно з 0% на обмін стейблкоїнів.
- Власна криптовалютна картка, що працює в Україні та всій території ЄС.
- P2P, вбудований обмін та інші функції криптобіржі в одному додатку.
Мінуси:
- Немає десктопної версії, її запуск заплановано на 2025 рік.
- Немає інтеграції з DeFi.
Будь-який вибір має власні переваги та недоліки, відповідаючи різним уподобанням користувачів. Для найбільшої безпеки варто комбінувати використання гарячих і холодних гаманців. Для довгострокового зберігання використовувати апаратні рішення, а для трейдингу та стейкінгу — гарячі. У цьому випадку ви отримаєте зручність + захист на 100%.