Представлений Сатоші Накамото документ біткоїна — Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System — це пропозиція валюти, вільної від контролю фінансових інститутів та урядів. В основу системи було закладено ідею про справедливий розподіл і владу більшості замість одиниць. Через 16 років розвитку цих ідей стало зрозуміло, що, хоча децентралізована природа біткоїна залишилася незмінною, немає жодних стримувань і противаг у питанні акумуляції багатства.
За даними на 2024 рік біткоїном володіють ~106 млн осіб, проте активних адрес із них лише трохи менше чверті — ~25 млн. Беззаперечною перевагою в цьому питанні є прозорість блокчейну, яка дає змогу будь-кому бачити транзакції та кошти учасників мережі. Завдяки цьому ми знаємо, що 100 найбільших біткоїн-адрес володіють непропорційно великою часткою від загальної емісії.
Це викликає справедливі побоювання щодо стабільності та чесності системи, адже великі власники мають змогу чинити суттєвий вплив на ринкові ціни. Такий розподіл обмежує доступ невеликих інвесторів, ставлячи під сумнів принципи рівності та відкритої для всіх участі. З іншого боку, концентрація на ранніх етапах — природний результат динаміки ринку, необхідне і неминуче зло. Участь інституціоналів, держав, впливових приватних осіб допомогла легітимізувати біткоїн.
Чи є акумуляція коштів меншістю підривною для ідеалів децентралізації та свободи на ринку? Чи існує взагалі вільний ринок? Усе це залежить від точки зору, як на саму технологію, так і на принципи розподілу ресурсів у суспільстві.
У цій статті — факти: хто входить до топ-100 найбільших власників біткоїна, який загальний відсоток від емісії вони тримають, яку владу вони мають сьогодні?
ТОП 100 найбільших Bitcoin-гаманців
Сотня перших адрес у списку біткоїн-власників володіють 14,5% загального обсягу всієї наявної сьогодні емісії. Усередині самої сотні розподіл виглядає так:
- На перші 10 адрес припадає 5,35% загального обсягу біткоїнів.
- На перші 20 адрес припадає близько 7,84%.
- Топ-50 адрес з часткою 11,52%.
- ТОП 100 адрес керують 14,31% обсягу циркулюючої пропозиції BTC.
Криптовалютні біржі
Вагома частина топових адрес контролюються біржами: Binance, Coinbase, Kraken, Bitfinex, OKX та іншими. Однак важливо розуміти, що біржі тримають користувацькі біткоїни, через що на їхніх холодних гаманцях відбувається значна концентрація коштів. Хоча їх контролюють окремі користувачі, всередині системи вони не є децентралізованими, а управляються самою біржею. П’ять найбільших гаманців бірж:
- Binance. ~630,000 BTC
- Bitfinex — 180,000 BTC. З них 107,000 BTC були під загрозою злому.
- Robinhood – 140,000 BTC
- Kraken – 85,000 BTC
- MtGox -. 80,000 BTC. Був зламаний у 2014 році, компенсації почнуться у 2025 році.
Інституційні інвестори
Корпоративні активи — це тенденція інвестицій у біткоїни, від хедж-фондів до приватних інвестиційних компаній, які визнали першу криптовалюту життєздатним сховищем ліквідності, отримання прибутку або захисту від інфляції. Компанія MicroStrategy останнім часом стала одним із найбільших корпоративних власників біткойна, володіючи понад 439 000 BTC, що становить приблизно 2,1% від загального обсягу біткойна. Tesla, ще один великий корпоративний гравець, також володіє великою сумою.
Великим стрибком акумуляції коштів серед публічних компаній (BlackRock і Grayscale насамперед) стало прийняття Bitcoin-ETF у січні 2024 року. П’ять найбільших гаманців:
- MicroStrategy – 444,000 BTC
- Marathon Digital – 40,500 BTC
- Riot Platforms – 16,800 BTC
- Tesla – 11,500 BTC
- BlackRock – 553,000 BTC (ETF)
Державні гаманці
Не дивно, що уряди різних країн перебувають у списку найбільших власників біткоїна. Серед них як інвестиції, так і конфісковані кошти. Найвідоміший із таких рахунків — колишній гаманець маркетплейса Silk Road, коштами якого володіє США.
П’ять найбільших державних гаманців:
- Сполучені Штати Америки — 207,000 BTC.
- Китай — 190,000 BTC.
- ВЕЛИКОБРИТАНІЯ — 61 000 ФУНТІВ СТЕРЛІНГІВ.
- Україна — 46,000 BTC.
- Сальвадор — 6000 BTC.
Приватні гаманці
Хоча, як правило, найбільші адреси — це конгломерати, біржі, великі компанії, що володіють коштами приватних осіб від свого імені, у списку найбагатших також є індивідуальні адреси. Ті, хто володіє тисячами BTC нарівні з великими компаніями.
До їхнього числа не можна не включити таємничого творця біткоїна — Сатоші Накамото — хоч і точне число монет у його володінні (оцінюється майже в 5% від загальної емісії) спекулятивне і засноване на припущеннях і дослідженнях. Річ у тім, що за ранній етап майнінгу біткоїна, Сатоші отримував нагороди на сотні нових адрес — через роки досліджень у нас є припущення про 20 000 таких гаманців.
Ці 5% емісії — така ж загадка, як і сама особистість Накамото. Вони ніколи не переміщувалися, не продавалися, а відповідно залишаються предметом для обговорень. Одні вважають їх “спаленою” або втраченою валютою, інші — ще одним аргументом проти розподілу біткоїна.
П’ять найбільших приватних гаманців:
- Близнюки Вінклвосс — 70,000 BTC
- Майкл Сейлор – 17,700 BTC
- Сатоші Накамото — Від 600,000 до 1,100,100 BTC.
- Тим Дрейпер – 31,700 BTC.
- Чанпен Чжао — до 600,000 BTC. Улюбленого жартівника криптоспільноти постійно заносять до списків найбагатших власників біткоїна, проте ніхто не знає точної суми його вкладень. Згідно з Forbes, статки Чжао оцінюють у $65 млрд.
Проблема першої сотні та втрачений біткоїн
Ще одним цікавим аспектом першої сотні є кількість неактивних або не ідентифікованих гаманців. Це адреси, які не діють протягом багатьох років. Точної кількості таких гаманців ніхто не знає, порахувати їх неможливо. Частина приватних ключів цих гаманців, безперечно, була загублена назавжди. За оцінками досліджень, на них може зберігатися до ~20% від усієї існуючої сьогодні кількості біткоїнів. Хоча фактично вони існують, неактивність адрес — це дефіцит валюти, та частина ресурсів, яка не бере жодної участі в ринкових діях.
Втрата біткоїна має не найочевидніший для більшості побічний ефект: вона приносить користь, збільшуючи вартість запасу, що залишився. Обмежена емісія біткоїна в 21 мільйон гарантує, що будь-яка втрата назавжди змінить обсяг наявної пропозиції, посилюючи її дефіцит і, як наслідок, піднімаючи вартість.
Так, біткоїном володіють мільйони людей по всьому світу. Він розподілений згідно з географією, а та безпосередньо пов’язана з поточним економічним добробутом. Ті, хто мешкає, наприклад, у США, Європі, ОАЕ, Кореї, розглядають інвестиції в біткоїн як довгостроковий актив, водночас жителі Ірану, Венесуели та Сальвадору з більшою ймовірністю використовують першу криптовалюту як спосіб захиститися від інфляції та мінімізувати ризики нестабільної економіки країни.
Розподіл має фундаментальний вплив на всі аспекти ринку — від волатильності цін до ризиків безпеки та доступності ринку. З цієї причини перша сотня адрес — це ринковий зріз, що становить інтерес. За ним можна помітити, як мрія про децентралізацію і розподіл бореться з централізованою природою капіталізму.
І чим ближче ми до 2140 року, тим значнішою стає роль розподілу 21 млн BTC.